Menu Zavřeno

Kniha, pro kterou stojí za to žít aneb první článek na blogu Librarius

Drtivá většina začínajících blogerů vypustí první článek plný zdlouhavého představování. Vzhledem k tomu, že si nemyslím, že bude naše sečtělé čtenáře zajímat, jaký druh ovoce mi chutná nejvíce, nebo jaká je moje oblíbená barva kostiček Lego, rozhodl jsem se začít článkem rovnou k věci.

A když už rozjíždíme blog o knihách, bude nejlepší začít rovnou tou nejoblíbenější. Většina lidí, kteří zavítají na Librarius, má pravděpodobně knihu, která je provází celým životem. Zkrátka Knihu s velkým K, kterou čtou stále dokola a vybrali by si ji, kdyby všechny ostatní knihy měly zmizet ze světa. Mojí Knihou je dílo nejslavnějšího brazilského autora všech dob, Paula Coelha – Alchymista.

„Život je zajímavý právě pro tu možnost uskutečnit nějaký sen.“

Do ruky se mi dostala, když mi o ní básnil spolužák na gymnáziu. Jako většina důležitých věcí v životě začíná velmi nenápadně. Vlastně jsem si po první kapitole říkal, jestli můj kamarád pod dlouhými vlasy neskrývá mozek cvičeného makaka, když ve dvaceti letech čte pohádky. S každou další větou jsem si ale začínal víc a víc uvědomovat, že v symbolice tohoto příběhu leží myšlenky tak důležité, že dohromady obsahují tajemství návodu na naplněný život.

Kniha popisuje hlavního hrdinu Santiaga, jak vystupuje z komfortní zóny a vydává se za svým snem. Cestuje do Afriky, setkává se se spoustou lidí a překážek, které způsobují, že se během cesty značně mění i on sám. Učí se spoustu nových věcí a každým dnem se blíží lepšímu chápání světa a života. Příběh končí značně nečekaně, což ve čtenáři zanechá hluboký dojem.

Kniha není jen zdánlivým jednoduchým líbivým příběhem, jde spíš o průvodce životem. Spolu s Malým princem si každý rok Alchymistu znovu přečtu. Vždy mě zanechá v dlouhém přemýšlení. Vždy v něm objevím další myšlenku životní moudrosti, nový pohled na část života. Ať je Vaše životní cesta jakákoliv, Alchymista Vám na ní pomůže, každý si v něm najdete to své.

„Největší lež na světě je ta, že v určité chvíli ztratíme vládu nad svým životem.“

Paulo Coelho s jeho mistrovským dílem v ruce.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *